Dohoda o péči o děti

Pan Jan a paní Zdena se domlouvali na rozvodu. Mediaci vyhledali proto, že se jim nedařilo dohodnout se na péči o jejich dva syny (4 roky a 7 let).

Hned na začátku mediace se ukázalo, že o rozvod doopravdy stojí pouze Jan. Zdena byla ochotná na vztahu ještě pracovat a zlobila se, že Jan tuhle variantu nepřipouští. Cítila se podvedená a zrazená. Neuměla si vůbec představit rozpad rodiny a život bez manžela. O to víc začala lpět na obou synech. Měla pocit, že musí vybojovat alespoň co nejvíc času s dětmi. Proto požadovala děti do své  péče a navrhovala, že s tátou se budou vídat jednou za 14 dní na víkend (poměr péče 86% : 14%).

Jan Zdeniným pocitům vůbec nerozuměl. Její emotivní reakce si mylně vykládal tak, že se mu chce pomstít a o děti ho připravit. I on měl strach, a proto na začátku mediace trval na střídavé péči v poměru 50% : 50%.

Situace se uklidnila ve chvíli, kdy si Jan díky mediaci uvědomil, že Zdena potřebuje čas, aby přijala rozpad vztahu. Zdena zase pochopila, že Jan jí chce i po rozchodu pomáhat a zajistit pro ni a pro oba syny co nejlepší životní podmínky. Díky tomu byli schopni uzavřít tzv. prozatímní dohodu, podle které pro začátek budou děti po dobu tří měsíců v péči matky, ale v každém týdnu budou zároveň dva dny s otcem (poměr péče 72% : 28%) a po uplynutí tří měsíců se čas pro tatínka ještě rozšíří. Rodiče se současně dohodli i na základních výchovných principech, na logistice kolem dětí, styku dětí s prarodiči a na tom, jak budou řešit nečekané situace (nemoc, služební cesta apod.). 

Prozatímní dohoda se osvědčila. Předávání dětí probíhalo bez problémů a kluci si zvykli, že jsou občas s mámou a občas s tátou. Jan a Zdena se proto po třech měsících dohodli, že Jan bude o děti pečovat tři dny v každém týdnu (poměr péče 57% : 43%). Tuhle dohodu pak rodiče společně předložili ke schválení i opatrovnickému soudu.

Jan ocenil, že má možnost s dětmi prožívat i "obyčejné" každodenní situace, a Zdena zase ocenila schopnost Jana respektovat, že mladší syn má zatím ještě silnou vazbu na maminku.

Uvedený příběh vychází z typických situací řešených při mediaci.

Kontaktní formulář

Potřebujete se na něco zeptat?
Napište nám, nebo nám rovnou zavolejte (+420) 602 77 33 10.


Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Dotaz:
Kolik je 2+2
* všechna pole jsou povinná
Tato stránka je ochráněna službou reCAPTCHA od Google Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Kontakt

Mgr. Eva Vaňková
mediátorka a advokátka

Sokolovská 1996/179
190 00 Praha-Libeň
IČ: 66407826
tel. + 420 602 77 33 10
e-mail: vankova.eva@email.cz
www.mediace-najitreseni.cz

Rozvod dohodou

Nechcete se hádat a soudit? Dohodněte se s pomocí mediátora na slušném rozvodu.
www.slusny-rozvod.cz

Psycholog

Mgr. Pavla Hodková, psycholožka
Přemyslovská 2346/11, 130 00 Praha 3
E-mail: info@psychologie-praha3.cz
Tel: +420 722 936 058
www.psychologie-praha3.cz