Spor o bydlení

Paní Kamila a pan Stanislav žili i se svými třemi dětmi v bytě 2+1. Zdědili peníze, které se rozhodli využít na koupi většího bytu. Shánění cenově dostupného většího bytu jim trvalo tři roky. Když se jim konečně podařilo vhodný byt koupit, byla situace v rodině už hodně vyhrocená – všichni (rodiče i děti) trpěli nedostatkem prostoru a soukromí. Pomoc mediátora vyhledali proto, že pan Stanislav se překvapivě odmítal do nového bytu nastěhovat a paní Kamila nebyla schopná jeho postoj pochopit.

Při úvodní mediaci pan Stanislav přiznal, že vlastně neví, proč se nechce stěhovat. Že o tom prostě není přesvědčený. Paní Kamila vysvětlila, že vyzkoušela všechny strategie – nejprve vyčkávala, pak se snažila zjistit, proč se pan Stanislav nechce stěhovat, potom se ho snažila přesvědčit o kvalitách bytu a výhodách přestěhování a nakonec se rozhodla, že se do bytu přestěhuje jen ona sama s dětmi.

V průběhu mediace vyšlo najevo, že nový byt je nutné zrekonstruovat a že pan Stanislav má velké obavy z hypotéky, kterou budou potřebovat. Strach měl o to větší, že situace v jeho zaměstnání byla nestabilní a mohl o práci kdykoli přijít. Paní Kamila a pan Stanislav se tedy dohodli, že zkusí překonat obavy ze změny a pan Stanislav začne hledat nové zaměstnání. To našel poměrně brzy, cítil se sebejistější a přestal mít strach z hypotéky.

Při další mediaci ale pan Stanislav přiznal, že jeho pochybnosti o přestěhování do nového bytu stále trvají. Už při koupi bytu cítil, že v něm nechce bydlet, ale kupní cena byla velmi výhodná a jeho žena si byt moc přála, proto se rozhodl svůj pocit potlačit. Pan Stanislav později došel k tomu, že nemá rád část města, kde se byt nachází, protože si ji spojuje s nepříjemnými, dlouhodobě potlačovanými zážitky z dětství.

Paní Kamila byla schopná situaci pochopit a přestala na přestěhování naléhat. Jakmile tlak z její strany povolil, pan Stanislav sám navrhnul, že by se rodina mohla do nového bytu přestěhovat tzv. na zkoušku. Za půl roku pak všichni společně vyhodnotí, jak se v bytě cítí a jestli jsou spokojení. Po půlroční zkušební době se paní Kamila i pan Stanislav shodli na tom, že nový byt jim naprosto vyhovuje.

 

Uvedený příběh vychází z typických situací řešených při mediaci.