Problémy s dcerou

Dcera Jana se manželům Novákovým narodila jako vymodlené dítě. Věnovali se jí s obrovskou péčí a byli pyšní na to, jak je jejich dcera šikovná, chytrá a rozumná. Jana studovala gymnázium, hrála na kytaru, krásně malovala a nikdy s ní nebyla žádné problémy. O to větší šok rodiče zažili, když si Jana v sedmnácti letech našla první lásku. Lukáš byl kluk bez maturity a živil se jako zedník. Rodiče začali Janě přítele rozmlouvat. A Jana se poprvé v životě zasekla a trvala na tom, že Lukáše miluje. Rodiče zpanikařili a zakázali Janě, aby se s Lukášem stýkala. Pro mediaci se rodiče rozhodli ve chvíli, kdy se situace vyostřila natolik, že Jana po hádce s rodiči odešla z domova a začala bydlet s přítelem v jeho bytě.

Nejprve se s mediátorem sešli rodiče. Vysvětlovali, že mají o dceru obrovský strach a že ji jenom chtějí chránit před špatným rozhodnutím. Nemohou přece dovolit, aby si zničila život. Pak se mediátor sešel pouze s Janou. Jana přiznala, že strašně moc touží po tom, aby jí někdo miloval. Lukáš má sice pár nedostatků, ale jinak je to hodný kluk. Mediátor dával Janě další otázky a postupně společně došli k tomu, že Jana na sebe klade obrovské nároky, nevěří si, podceňuje se i jako žena, a proto chce alespoň nějaký vztah. Jana byla upřímná a řekla, že i ona sama o vztahu s Lukášem občas pochybuje. Ale že od té doby, co jí ho rodiče rozmlouvají, má zároveň větší potřebu Lukáše obhajovat i sama před sebou.

Pro manžele Novákovi byla informace o tom, že se jejich dcera podceňuje, překvapivá. Mediátor s nimi pak mluvil o tom, jak by mohli dceři v téhle věci pomoci. Rodiče sami došli k tomu, že přestanou mít na dceru tak vysoké nároky. A zároveň jí přestanou tolik chránit a kontrolovat a pokusí se přenechat jí zodpovědnost za řešení jejích věcí. Uvědomili si také, že jejich odpor vůči dceřině vztahu způsobuje její potřebu vztah bránit. A že tak paradoxně vztah upevňují.

Při společné mediační schůzce, řekli rodiče Janě, že jí věří a že už do jejího vztahu s Lukášem nebudou nijak zasahovat. Janě se strašně ulevilo. A navrhla, že by se přestěhovala zase zpátky k rodičům, protože na život ve společné domácnosti s přítelem se ještě necítí. Rodiče rádi souhlasili.

Po dalších třech měsících, kdy rodiče Janin vztah respektovali, se Jana sama rozhodla s Lukášem rozejít. Uvědomila si, že si přeje najít partnera, se kterým bude mít víc společných zájmů.