Hádka ve firmě

Tři bratři společně založili firmu. Po 4 letech firma velmi dobře fungovala a vydělávala. Karel, nejstarší z bratrů, se v té době oženil a začal uvažovat o přestěhování do jiného města. Zároveň uvažoval i o změně práce. Uvědomoval si, že věci kolem firmy už ho nebaví tolik jako dřív. Měl velkou touhu vrátit se ke své původní profesi. Rozhodl se proto, že nabídne svojí třetinu firmy bratrům. A protože měl pocity viny, že chce firmu opustit, došel k tomu, že bratrům svůj podíl nabídne za jednu korunu.

Když Karel oznámil úmysl z firmy odejít, bratři reagovali podrážděně. Nechtělo se jim měnit zaběhané firemní postupy a přijímat nového člověka. Zároveň začali vypočítávat, co všechno do firmy investovali a co bude Karel povinen jim nahradit. Karla se dotklo, že bratři nevidí, kolik času, energie a peněz investoval do firmy on sám.

Situace ve firmě začala být hodně napjatá a v té době vyhledal Karel pomoc mediátora. Bratři se mediace zúčastnit nechtěli. Karel ale věřil, že v budoucnu se jejich názor může změnit. Už při prvním setkání s mediátorem Karlovi došlo, že situace není tak dramatická, jak na první pohled vypadá. Karel si uvědomil, že nejde o to, kdo je špatný, ale o otázku „hodnot“. Karel si přiznal, že je to hlavně on, kdo neumí ocenit, co všechno pro firmu udělal. Pokud by to dokázal ocenit, neměl by pocity viny, že fungující firmu opouští. A uvědomil by si, že má nárok na tržní cenu za svůj podíl ve firmě.

Když se Karel znovu setkal s bratry, řekl jim, že jim děkuje, že ho upozornili na to, že i jeho práce a investice do firmy mají hodnotu. Řekl bratrům, že jim firmu přenechává ve výborném stavu. A že si uvědomuje, že pro něj i pro firmu je lepší, aby v okamžiku, kdy už nepracuje s nadšením, raději odešel. Bratři Karlovo upřímné vysvětlení přijali. A uznali, že má nárok na rozumnou cenu za svůj podíl ve firmě.

Karel tak díky bratrům pochopil, že situaci je možné řešit mnohem lépe, než si původně myslel. Neodešel z firmy s pocity viny a bez peněz, ale s vědomím, že jeho odchod je správné řešení a že si zaslouží plnou cenu za svůj podíl.